Доступність посилання

ТОП новини
Війна Росії проти України

Нові дороги та маршрути як альтернативна логістика війни: Росія готує масштабний експорт товарів із Криму?


Вантажний потяг у Донецькій області. Ілюстративне фото
Вантажний потяг у Донецькій області. Ілюстративне фото

Росія готується до масштабного експорту з анексованого Криму – так вважають у Центрі національного спротиву, оскільки цими днями російський контейнерний потяг вперше пройшов через окуповані території Донбасу, Запорізької та Херсонської областей до Севастополя. В українському підпіллі наголосили також, що це змінює логістику окупантів.

Чи може таке залізничне сполучення бути повною альтернативою Керченському мосту? Чи справді залізницю можуть використовувати для комерційних перевезень із Криму? І наскільки нове залізничне сполучення через окуповані території може вплинути на перебіг війни? Про це в ефірі Радіо Крим.Реалії ведуча Олена Бадюк говорила з керівницею кримського Центру журналістських розслідувань Валентиною Самар та керівником проєктів з безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павлом Лакійчуком.

Про те, що Росія запустила перший контейнерний потяг до анексованого Криму через інші окуповані українські території, російські ЗМІ повідомили 21 квітня. За їхньою інформацією, поїзд пройшов Свердловською залізницею за спеціально розробленим графіком через захоплені регіони Херсонщини, Запорізької області, Донбасу та Луганської області. Посилаючись на пресслужбу Російського агентства залізничного транспорту, медіа зазначили, що потяг подолав понад три тисячі кілометрів менше ніж за п'ять днів. На кінцевій зупинці маршруту – порт Севастополя – контейнери начебто мали перевантажити на морські судна. Також у російському агентстві повідомили, що зараз проводяться роботи з розвитку маршрутів контейнерних перевезень із російських станцій Куйбишевської, Жовтневої, Горьківської. Звідти хочуть вивозити експортну продукцію російських виробників у порти Севастополя та Криму. Новий вид перевезення вантажів у контейнерах запущено на регулярній основі, йдеться у повідомленні.

Залізницю з Ростова-на-Дону, Росії, до анексованого Криму через захоплені території сходу та півдня України росіяни планували запустити до кінця 2024 року. Президент Росії Володимир Путін наголошував, що це сполучення може бути альтернативою Керченському мосту.

Маршрути підсанкційного експорту

Для Росії дуже важливо мати будь-які виходи на міжнародний ринок, каже керівниця кримського Центру журналістських розслідувань Валентина Самар. Європейський Союз блокує постачання з Криму санкціями, запровадженими як у 2014 році після анексії Кримського півострова, так і обмеженнями після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Але Росія доставляє свої товари до того ж ЄС через треті країни.

Валентина Самар
Валентина Самар
Для Росії дуже важливо мати багато – не просто один альтернативний шлях для постачання продукції чи два
Валентина Самар

«Це постачання, наприклад, з так званих нових окупованих територій через кримські порти зернової продукції та інших товарів, також через порти Бердянська та Маріуполя, також закриті, підсанкційні. Це постачання і залізняку, і краденого металу. Також такими ж піратськими заходами кораблів із приховуванням АІС (автоматична ідентифікаційна система, англ. AIS – система в судноплавстві, що служить для ідентифікації суден, їх габаритів та курсу – ред.). І тому для Росії дуже важливо мати багато – не просто один альтернативний шлях для постачання продукції чи два. Їх уже насправді тепер три, якщо ми братимемо до уваги захоплення окупованих територій: через автомобільний та залізничний перехід Керченським мостом, автомобільний шлях з Ростова до Криму, і з цього року – це також залізнична колія з Російської Федерації до Севастополя, до севастопольських портів» – розповіла Валентина Самар.

Балкер на навантаженні біля зернового терміналу «Авліта». Севастополь, 18 серпня 2022 року
Балкер на навантаженні біля зернового терміналу «Авліта». Севастополь, 18 серпня 2022 року

Росія вже давно використовує кримські порти для перевалки як своєї продукції, так і вантажів, вивезених з окупованих районів України. Це і великий зерновий термінал «Авлита», який у російській юрисдикції називається філією ТОВ «АВАЛ». І це порти Керчі та Феодосії, які використовуються для перевалки нафтопродуктів, розповідає журналістка.

«Це приватний порт сімейства Беймів у Керченському рибному порту, де є також термінал для зрідженого газу і перевалюються нафтопродукти, і нафтобаза Феодосії – незважаючи на те, що по ній вже скільки разів були прильоти, вона все одно використовується. Це можна відстежити за фінансовими показниками компаній, які займаються цією перевалкою. Вони багатомільярдні» – каже Валентина Самар.

Пожежа на нафтобазі у Феодосії, 10 жовтня 2024 року
Пожежа на нафтобазі у Феодосії, 10 жовтня 2024 року

А ось плани Російської залізниці організувати постійні контейнерні перевезення – це новація.

Які перспективи?

Така ініціатива викликає сумнів навіть у російських оглядачів, – каже Самар. І одна з основних причин, крім санкцій – замулені фарватери севастопольських причалів. Це ускладнює підхід великих контейнеровозів – зазначає журналістка. Їх не чистять із 20-х років, і це вже призвело до припинення активних морських перевезень.

Такий порт у Криму є, у Севастополі, точніше – це поряд із колишнім портовим активом Ріната Ахметова «Авліта», який тепер називається «Ремкор»
Валентина Самар

«Треба постійно там вичищати пісок, мул, цього не робилося. Вони були замулені ще десь у 20-х роках, ми писали про це. Я не бачу зараз з оголошень тендерів з розчищення фарватерів у севастопольських портах, щоб туди могли заходити великі контейнеровози, наприклад, класу Panamax. Такий порт у Криму є, у Севастополі, точніше – це поряд із колишнім портовим активом Ріната Ахметова «Авліта», який тепер називається «Ремкор». Там уже багато разів змінилися господарі. Дуже глибокий, великий сухий док, куди могли заходити великі військові кораблі і торгові кораблі класу Panamax. Тому поки що по Севастополю цього не бачу» – розповіла Валентина Самар.

Океанське судно класу Panamax. Конструктивна схема
Океанське судно класу Panamax. Конструктивна схема

При цьому журналістка виявила тендери на розчищення фарватеру в портах окупованих Бердянська та Маріуполя.

«І зрозуміло, що всі ці порти будуть і з залізничними перевезеннями – з цією метою все це робиться – використовуватися для того, щоб із Криму, з нових окупованих територій півдня [України] вивозити на незаконний експорт до таких самих підсанкційних країн» – каже Валентина Самар.

Логістика війни

Залізничне сполучення з Росії до Криму через окуповані території України буде доповненням до військових маршрутів через Керченський міст, каже керівник проєктів із безпеки Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Павло Лакійчук.

Поява більш широкого спектра альтернативних варіантів доставки вантажів для армії серйозно надає їм імпульсу
Павло Лакійчук

Така логістика може посилити південне угруповання російських військ – припускає військовий експерт.

«Російська логістика зазвичай замикається на залізничний транспорт. Чим розгалуженіша залізнична мережа, чим вона ближче пролягає до лінії фронту, тим росіянам звичніше планувати своє тилове забезпечення та матеріально-технічне забезпечення військ і підрозділів. Відповідно, поява ширшого спектра альтернативних варіантів доставки вантажів для армії, для передових сил, евакуації техніки, особового складу, зокрема, серйозний надає їм імпульсу. На жаль, це для противника перевага» – розповів Павло Лакійчук.

Павло Лакійчук
Павло Лакійчук

Чи вистачить ресурсів?

Але чи призведе це до активізації бойових дій на півдні України – велике питання, вважає військовий експерт. Для цього, крім зручного маршруту, потрібні ресурси.

Вони вже не мають ресурсів для трьох стратегічних наступів – у них для двох не вистачає
Павло Лакійчук

«Активізація бойових дій залежить від їхньої здатності вести стратегічну наступальну операцію на двох напрямках. Тут ми вже і так росіянам надто багато шансів даємо. Ми говоримо, що росіяни наступають на Сході – і це так. Ми говоримо, що росіяни готують наступальну операцію на півночі – на Сумщині, Харківщині. Ми говоримо, що росіяни готують наступальну операцію на Херсонщині, на Запоріжжі. Так не вийде у них. Вони вже не мають ресурсів для трьох стратегічних наступів – у них для двох не вистачає» – вважає Павло Лакійчук.

Другий потяг і парадний поїзд

За кілька днів після першого контейнерного потяга стало відомо і про другий. Про це написав керівник Центру вивчення окупації та колишній радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

За його даними, контейнерний потяг було зафіксовано поблизу Мелітополя. Маршрут виглядає таким чином: станція Марцево – (Ростовська область Росії) – Іловайськ – Ясинувата – Волноваха – Розівка (Донецька область) – Мелітополь (Запорізька область) – Джанкой (анексований Крим).

Бригада російського естафетного поїзда. 54 вантажні вагони проїхали зі станції Успенська на Донеччині до Севастополя, 26 квітня 2025 року. Скриншот з відео
Бригада російського естафетного поїзда. 54 вантажні вагони проїхали зі станції Успенська на Донеччині до Севастополя, 26 квітня 2025 року. Скриншот з відео

Російське Федеральне агентство залізничного транспорту зі свого боку наприкінці квітня повідомило, що маршрутом, що пролягає через схід і південь України, до Севастополя прибув естафетний контейнерний потяг, присвячений 80-річчю перемоги у Другій світовій війні.

Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.

Новини без блокування і цензури! Встановити додаток Крим.Реалії для iOS і Android.
XS
SM
MD
LG