У перші дні травня почастішали атаки безпілотників з військових об'єктів Росії в анексованому Криму. Російська влада звітує про нібито успішне відображення всіх ударів, але приховує наслідки, що стосуються не лише військових. Як уберегтися у Криму від військових загроз, розповідаємо у матеріалі Крим.Реалії.
Вибухи та «прильоти» почали фіксувати у Криму влітку 2022 року. На той момент Росія кілька місяців вела своє повномасштабне вторгнення в Україну, атакуючи її жителів різними видами озброєння.
У Збройних силах України неодноразово заявляли, що не б'ють по цивільних, а їхньою ціллю в Криму є російські військові об'єкти.
Але ці військові об'єкти часто розташовані так близько до цивільних, що й для них ракетні та дронові удари обертаються несприятливими наслідками. Так було у Новофедорівці під час атаки ЗСУ на військовий аеродром «Саки» у 2022 році, де вибухова хвиля пошкодила десятки житлових будинків і комерційних будівель.
Вигляд на селище Новофедорівка, Саки, де на території російського військового аеродрому сталися вибухи, 9 серпня 2022 року
Масштабні пошкодження були також у селах Майське та Азовське Джанкойського району після удару в 2022 році по російському військовому складу боєприпасів. Тоді в цих селах, за офіційними даними, постраждали 429 приватних будинків і 291 багатоквартирний будинок.
Пізніше російська влада закрила інформацію про наслідки повітряних атак. Вони забороняють місцевим знімати і публікувати такі дані. Але це не означає, що таких наслідків немає. Нові приклади з'явилися у перші дні травня.
Пожежі є. Постраждалих немає?
2 і 3 травня в анексованому Криму активізувалися повітряні атаки БПЛА. За даними російських Telegram-каналів, звуки вибухів було чути в районі аеропорту Сімферополя та поблизу військових аеродромів «Кача» і «Бельбек» у Севастополі, а також у Саках, Новофедорівці та Джанкої.
Потім стало відомо про атаку БПЛА на кримські військові аеродроми Росії. Зокрема, повідомляється про пожежу в районі військового аеродрому «Кача». За словами очевидців, там було видно вогонь і потужні клуби диму, а також чути вибухи. Відео масштабної пожежі у Качі публікують різні пабліки.
Місцеві жителі писали у чатах, що чули вибухи біля винзаводу «Інкерман», розташованого за два кілометри від аеродрому «Кача».
Система NASA FIRMS зафіксувала масштабну пожежу в селі Углове Бахчисарайського району Криму, розташованого за шість кілометрів від селища Кача.
Офіційних повідомлень про це немає.
У кримських пабліках також пишуть про пожежу в районі комбінату Бахчисарайського «Будіндустрія» – великого підприємства з виробництва будматеріалів.
Російська влада про ці події не повідомляє.
У Севастополі атаку БПЛА в ніч проти 2 травня назвали наймасованішою цього року.
«Дякую силам ППО і нашому флоту, які цієї ночі відбили наймасованішу комбіновану атаку на Севастополь цього року. По всіх цілях наші військові відпрацювали над морем: було знищено понад 50 безпілотників на підльоті до Севастополя та кілька морських дронів в акваторії. Жодні об'єкти ні в місті, ні в акваторії не постраждали», – заявив російський глава Севастополя Михайло Развожаєв.
Він стверджує, що об'єкти в місті не постраждали. Куди впали всі нібито збиті безпілотники, Михайло Развожаєв не уточнює.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Як Росія прикриває дітьми свої військові об'єкти у КримуБПЛА – на вулицях
Зафіксували падіння уламків БПЛА у Саках. Через це у місті обмежували рух громадського транспорту вулицею Кузнецова.
«У разі виявлення фрагментів БПЛА телефонуйте у службу 112», – попередила місцева глава російської адміністрації Сак Юлія Предибайло.
Звуки вибухів, ймовірно пов'язані з роботою ППО, були зафіксовані в районі Феодосії та Керчі. Уламки БПЛА впали в російській Тамані – на протилежному від Криму боці Керченської протоки, пишуть місцеві пабліки.
У Керчі про наслідки падіння БПЛА повідомляє Telegram-канал проросійського видання «Мы – Керчь». Він опублікував автомобіль із пошкодженим склом у дворі спального району і написом: «У Керчі попадали уламки. Не беріть до рук!».
У Керчі на цивільний автомобіль впали уламки українського безпілотника в ніч проти 3 травня 2025 року, стверджує Telegram-канал «Мы – Керчь»
Чи насправді це пошкодження на автомобілі пов'язане з падінням БПЛА, достеменно невідомо. Власник автомобіля публічно не заявляв про збитки.
Про пошкодження в селі Чайкіне Сімферопольського району пише Telegram-канал «Крымский ветер». Це село розташоване за вісім кілометрів від військового аеродрому «Гвардійське», який, за даними пабліків, був атакований БПЛА 2 травня.
У Чайкіному, за даними Telegram-каналу «Крымский ветер», на одній із вулиць вибито скло в будинках та автомобілях, пошкоджено дах будинку, частини дронів розлетілися по дворах.
Офіційної інформації про це немає.
Повноцінно оцінити масштаби пошкоджень у цивільному секторі неможливо. Місцевим заборонено знімати і публікувати такі факти. У соцмережах кримчани не приховують, що уникають подібних тем, щоб не мати проблем.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крізь «діри» ППО. Нові успішні атаки ЗСУ по цілях у КримуЯк захиститися на війні
Російська влада Криму рекомендує кримчанам не наближатися до фрагментів збитих БПЛА, а побачивши їх, телефонувати до поліції.
Якщо ви живете близько до російських військових об'єктів, знайдіть можливість відселитися або іншим чином забезпечити свою та своїх рідних безпекуРефат Чубаров
Вони просять нікого не допускати до місця виявлення до приїзду екстрених служб.
Подбати про безпеку у зв'язку з посиленням ударів ЗСУ по російських військових об'єктах на півострові закликав жителів Криму голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
«До уваги мирних жителів Криму: часті удари по російських військових об'єктах у Криму, що завдаються Збройними Силами України останнім часом, можуть бути лише прелюдією більш серйозних дій. Відповідно, якщо ви живете близько до російських військових об'єктів, знайдіть можливість відселитися або іншим чином забезпечити свою та своїх рідних безпеку», – зазначив він.
Пожежа після вибуху на Керченському мосту, 8 жовтня 2022 року
Щоб ми вигнали окупантів з України, щодня Росії має ставати дедалі складніше воюватиВолодимир Зеленський
Президент України Володимир Зеленський раніше закликав «усіх наших людей у Криму» та жителів інших окупованих Росією територій України «бути дуже уважними» через повідомлення про вибухи там.
Він рекомендував не наближатися до військових об'єктів Росії та місць, де зберігаються боєприпаси чи техніка, розташовані штаби російських військових.
«Щоб ми вигнали окупантів з України, щодня Росії має ставати дедалі складніше воювати – це наше військово-політичне завдання номер один», – пояснював Володимир Зеленський мету ударів по Криму та інших окупованих Росією територіях України.
Президент України Володимир Зеленський
Детальні рекомендації для кримчан щодо заходів безпеки під час повномасштабного вторгнення РФ в Україну оприлюднено Представництвом президента України в АРК.
Серед них – уникати військових об'єктів, забезпечити собі засоби зв'язку, запас медикаментів та укриття. Одна з ключових рекомендацій – не довіряти «брехливим заявам окупаційних адміністрацій» і самостійно подбати про свою безпеку.
На початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну підконтрольна Москві влада Криму переконувала, що жителям півострова «нічого не загрожує». Але згодом змушена були визнати, що не може гарантувати повну безпеку.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Знімали нові реалії. Кримські журналісти у катівнях ФСБРоскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Знімали нові реалії. Кримські журналісти у катівнях ФСБ